Kisebb szünet ismét jelentkezem. Sokan hiányoltátok, hogy nem kerültek még fel numizmatikai írások. Jogos. Ezennel ezt a sort megkezdeném.
Egy II. Mátyás magyar király (uralkodott: 1608-1619) korában vert tallért szeretnék bemutatni. Egy értékes, nem túl gyakori pénzérméről van szó. Érdekessége, hogy az uralkodót a Szent Koronával a fején ábrázolták. Tömege 28 g.
A tallér mint pénznem – természetesen a modern nemzeti valuták korszaka előtt a „pénznem” szó nehezen értelmezhet –, is megér néhány gondolatot.
Az ezüsttallérok 1518-ban jelentek meg Közép-Európában. A cseh Joachimsthal (Jachymov) városka mellett fekvő ezüstbányát ekkortájt kezdték kiaknázni a tulajdonos Schlick grófok. Az innen származó pénzérméket hívták joachimsthalernek, később thalernek. Magyarországon 1553-tól verték, elsősorban Körmöcbányán.
Értéke megfelelt az 1486 óta forgalomban lévő tiroli Güldengroschennek. Ez utóbbi a neve ellenére nem aranypénz, hanem szintén ezüst. Mint pénzegység 72 ezüst krajcárt, vagy 24 garast képviselt, később jöttek forgalomba a 60 krajcáros, úgynevezett forintos tallérok.
Az elnevezés is érdekes utat járt be: a Habsburgokon keresztül került a spanyolokhoz, onnan az amerikai kontinensre. Így lett a függetlenné vált 13 gyarmat saját pénzegysége úgy, hogy a neve mindeközben dollárra módosult.
Utolsó kommentek